Zaskalanie w Krakowie

W ostatni słoneczny marcowy dzień, gimnazjaliści z Zaskala wzięli udział w ekspedycji edukacyjnej do Krakowa.  Celem było zapoznanie się z wystawą stałą  „Kraków czas okupacji 1939- 1945”, którą można zwiedzić w Fabryce Emalia Oskara Schindlera. Dostarcza ona przede wszystkim informacji o losie krakowskich Żydów oraz opowiada o tragedii wielu polskich rodzin.

Każdy ze zwiedzających może bezpośrednio dotknąć historii dzięki multimedialnym instalacjom. Zdobyć ciekawe informacje na temat rozrywek i życia codziennego krakowian u progu wojny.

Następnie uczniowie przeszli do Katedry na Wawelu, tu przed relikwiami św. Jadwigi, prosili o pomyślne zdanie egzaminów i dokonanie trafnego wyboru szkoły średniej. W chwili zadumy pochylili się nad prochami Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego wraz z Małżonką oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Zwiedzili Ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim, a także Muzeum Dom Jana Matejki, w którym odwiedza się pokój gościnny, salon, pracownię malarską i galerię obrazów. Na uwagę zasługują modele aniołów i wzory gwiazdek, które utworzyły polichromię w Kościele Mariackim. W motyw utkanego gwiazdami nieba Mistrz wpatrywał się odpoczywając we własnym łożu.

K. Tokarska