Zaskalnie w „Izwis-ie” w Nowym Targu

W maju w podziemiach Urzędu Miasta w Nowym Targu została udostępniona zwiedzającym Izba Zimnej Wojny i Socjalizmu ( Izwis).  Pomieszczenia określane są jako schron dowództwa Obrony Cywilnej, a urządzono je w latach: 50 - 60 ubiegłego wieku. Młodzi zaskalnie mogli zobaczyć oryginalne eksponaty z młodości swoich rodziców jak: pralkę „Franię,” centrum dowodzenia z centralą telefoniczną i hasłem przewodnim „Uwaga nieprzyjaciel podsłuchuje”, tablicę poświęconą wodzowi rewolucji Leninowi,  statuetkę Lenina z byłego muzeum w Poroninie, pióra ze stalówką, kałamarz z atramentem, spinacze, plakaty i zdjęcia, pamiątkowe, księgi czynów społecznych i mapy, ale najwięcej śmiechu śmiechu wywołały stare aparaty telefoniczne. W zapomniany świat socjalizmu wprowadził uczniów Pan Korczak, który pokazał zaskalanom tajemne, podziemne wyjście ze schronu. Izba jest „żywą” lekcją historii, tamtych czasów  zupełnie  niezrozumiałych dla nowoczesnego ucznia żyjącego w wymiarze 3D.

Kinga Jagła- Tokarska