Zaskalanie na warsztatach

W marcu klasa szósta skorzystała z oferty edukacyjnej Muzeum Podhalańskiego im. Cz. Pajerskiego w Nowym Targu i wzięła udział w warsztatach pt.: „Nowotarskie drukarstwo”.

Podczas zajęć uczniowie poznali technikę etapów druku i skład tekstu z czcionek. Uczestnicy oglądnęli egzemplarze starych plakatów oraz przypomnieli sobie jak tworzono książki w skryptoriach. Zapoznali się z portretem Jana Gutenberga i jego wkładem w historię drukarstwa. Oficynę nowotarską założył Ignacy Borek w 1898 r. Maszyna drukarska-ręczna jest jedynym tego typu zachowanym eksponatem w Polsce, a może i w Europie. Zakupiono ją w Wiedniu. W oficynie wydawano gazety tj.: „Nowiny Podhalańskie”, ”Echo Tatrzańskie”. Drukowano tam również tomiki poezji, afisze okolicznościowe, bilety, plakaty oraz odezwy do mieszkańców. Podczas warszatatów uczniowie mogli zobaczyć gilotynę do cięcia papieru, komplet czcinek, stół z prasą i maszynę dociskową. Na końcu sami wykonali własną grafikę.

W czasie pobytu szóstoklasiści zwiedzili także ekspozycje poświęcone rzemieślnikom, którzy zamieszkiwali miasto na przełomie XIX/XX wieku. Zobaczyli warsztaty: bednarza, tkacza, szewca, kowala, stolarza, kuśnierza, kapelusznika i ceramika. W skupieniu obejrzeli pamiątki związane z papieżem Janem Pawłem II. Wychowankowie wysłuchali także pogadanki o historii miasta i jego zabytkach. Upamiętnili rodaków, którzy zginęli podczas II wojny światowej.

Warto poznawać przeszłość i odkrywać świat swoich przodków.

Kinga Jagła - Tokarska