Dzień Patrona w Zaskalu

Jesteś tu: » Strona startowa » Dzień Patrona w Zaskalu

Dzień Patrona w Zaskalu

18 maja cała społeczność szkolna świętowała Dzień Patrona.

Na początku wystąpił ksiądz Ryszard Gaweł, który przypomniał myśl Kardynała Karola Wojtyły wyrytą na naszej tablicy pamiątkowej: ”Musicie od siebie wymagać”. Podkreślił, że w dobie multimediów i portali społecznościowych trzeba odwrócić twarz w stronę drugiego człowieka. Zauważyć, kolegę i koleżankę, która jest smutna, pocieszyć i porozmawiać. Bo dobre słowo leczy serce. Podczas programu artystycznego uczniowie odczytali najważniejsze przemyślenia kard. Karola Wojtyły skierowane do ludzi młodych. Schola zaśpiewała oazowe pieśni: „Abba Ojcze”. „Nie lękajcie się” oraz ”Barkę”. Wszyscy czekali na pogadankę przyjaciela szkoły Pana Juliana Buronia, który zaprezentował w sali gimnastcznej swoje zbiory. Jest to kolekcja papieskich monet i medali z czasów pontyfikatu Jana Pawła II. Na krążkach wyryte są spotkania papieża z Maryją w wielu sanktuariach Europy. Zbiór zawiera monety z Chile, Kongo, USA, Senegalu i wielu państw europejskich, które odwiedził papież. Wzruszajca jest seria ilustrująca zamach na życie Ojca Świętego. Kolekcja obejmuje także znaczki i okolicznościowe karty pocztowe. Uczniowie mogli zobaczyć kartę wstępu na nowotarskie lotnisko z 1979 r. Pan Julian zaczął zbierać monety w 1978 r. Eksponuje je w specjalnych gablotach. Postanowił nagrodzić okolicznościowymi krążkami uczniów, którzy zajęli czołowe miejsca w konkursie o patronie szkoły. Był to wzruszający moment, bo nikt nie spodziewał się takiego podarunku. Na końcu dzieci otrzymały nagrody za udzial w wielkanocnym konkursie na najpiękniejszy stroik. Zaś w klasach wszyscy mieli słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Kinga Jagła- Tokarska