Nadanie imienia szkole w Zaskalu

Jesteś tu: » Strona startowa » Nadanie Imienia Szkole » Nadanie imienia szkole w Zaskalu

Nadanie imienia szkole w Zaskalu

                        

 

Dnia 14 maja odbyły się uroczystości związane z nadaniem imienia Kardynała Karola Wojtyły w Zaskalu. Najpierw zebraliśmy się przed budynkiem, aby uroczyście przejść do kościoła za naszym pocztem sztandarowym.

Przed świątynią czekaliśmy na Kardynała Stanisława Dziwisza, którego powitał ksiądz proboszcz oraz zaproszeni goście przy dźwiękach muzyki góralskiej.

Następnie rozpoczęła się msza święta, ksiądz kardynał w homilii mówił

 o miłości bliźniego i szacunku wobec drugiego człowieka. Po jej wygłoszeniu zaskalanie nagrodzili go brawami. W czasie nabożeństwa został poświęcony sztandar szkoły. Był to bardzo wzruszający moment, gdy dyrektor wręczył sztandar uczniom gimnazjum. Potem ze swoim programem artystycznym wystąpiła schola „Gloria Dei”. Wielu parafian nie mogło powstrzymać łez.

Po zakończonych  uroczystościach w kościele, przemaszerowaliśmy za delegacjami pocztów sztandarowych do naszej szkoły. Było zimno i padał deszcz dlatego ceremonia poświęcenia budynku odbyła się w sali gimnastycznej. Szkoda, że pogoda pokrzyżowała plany bo, szkoła była ładnie udekorowana na tą uroczystość.

Wcześniej kardynał Stanisław Dziwisz wypuścił białego gołąbka, a za nim

w niebo uleciało 90 ptaków jako symbol dziewięćdziesiątej rocznicy urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II. Po odegraniu przez gminną orkiestrę hymnu państwowego nastąpił moment przecięcia wstęgi oraz ceremonia poświęcenia szkoły i tablicy pamiątkowej. Zacni goście wpisali się także do Księgi Pamiątkowej szkoły. Moim zdaniem uroczystość była bardzo dobrze przygotowana. Uważam, że wszystkim obecnym się podobała. Myślę, że zaproszenie księdza kardynała Stanisława Dziwisza było dobrym pomysłem ponieważ przebywał z Ojcem Świętym Janem Pawłem II przez cały Jego pontyfikat. Towarzyszył mu w chwilach radosnych i smutnych.

                                                                                           Sławek Mrowca

 

„Moim zdaniem ta uroczystość była najważniejszym wydarzeniem w historii szkoły. Od początku roku przygotowywaliśmy się do tego święta, pisaliśmy wypracowania o życiu Ojca Świętego Jana Pawła II. Chciałabym, żeby przez następne lata uczniowie dbali o sztandar i godnie go reprezentowali”

                                                                                                 Magda Fatla

„Uważam, że mimo brzydkiej pogody uroczystość była udana. Moim zdaniem nadanie szkole imienia Kardynała Karola Wojtyły było dobrym wyborem ponieważ On kochał młodzież, a młodzi za Nim przepadali”

                                                                                                Kamil Biernat

 

 

 

 

 

Swoją obecnością podczas uroczystość zaszczycili nas:

 

Jego Eminencja Metropolita Krakowski Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz,

Dziekan Dekanatu Białodunajeckiego ks. Kanonik Franciszek Juchas z licznie przybyłymi księżmi, senator RP Tadeusz Skorupa, Prorektor Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu dr Anna Mlekodaj, Małopolski Kurator Oświaty  Aleksander Palczewski, Dyrektor Delegatury Małopolskiego Kuratora w Nowym Targu Bożena Bryl  z współpracownikami starszym wizytatorem  Dorotą Słońską – Halczak, starszym wizytatorem Bożeną Rabiasz, Przewodniczący Głównej Komisji Rewizyjnej Zarządu Głównego Związku Podhalan  Mieczysław Olcoń, Starosta Powiatu Nowotarskiego Krzysztof Faber,

v-ce Starosta Maciej Jachymiak,  Burmistrz Miasta Nowy Targ Marek Fryźlewicz, Sekretarz Powiatu Nowotarskiego Marek Wierzba z radnymi, Radny Powiatu Nowotarskiego Władysław Tylka, Dyrektor Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nowym Targu Jolanta Bakalarz, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Gabriela Guzik, Naczelnik Wydziału Budownictwa w Starostwie Nowotarskim Jan Wirzbiński, Wójt Gminy Szflary Stanisław Ślimak wraz z pracownikami urzędu, Przewodniczący Rady Gminy Szaflary Stanisław Szlęk z radnymi, Kierownik Ośrodka  Zdrowia w Szflarach Maria Koterla - Duda, dyrektorzy szkół Gminy Szaflary, Prezesi Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Szflary, Przedstawiciel Zakładu Remontowo - Budowlanego pan Wojcich Sikora, Inspektorzy Nadzoru Budowlanego p. Jan i Jakub Bryniarski oraz p. Piotr Wojtyczka, Kapelmistrz Orkiestry Dętej w Szflarach p. Józef Pańszczyk z orkiestrą, ofiarodawcy działek na rzecz rozbudowy szkoły w Zaskalu p.Jolanta Sarniak i Krzysztof Borowicz, oraz nauczyciele, mieszkańcy i uczniowie.

Wszystkim szacownym gościom z serca dziękujemy za świadectwo Waszej obecności w tym doniosłym dla nas dniu.

                                                                           Kinga Jagła-Tokarska

Opracowanie: szkolnastrona.pl