Szkoły Jagiellońskie - Trójmiasto

Jesteś tu: » Strona startowa » Galeria » Szkoły Jagiellońskie - Trójmiasto

Szkoły Jagiellońskie - Trójmiasto

Droga do Gdańska

Z gór nad polski Bałtyk – nasze wrażenia po realizacji ekspedycji do Trójmiasta.
Wszyscy gimnazjaliści z niecierpliwością oczekiwali na dzień w którym rozpocznie się realizacja kluczowego założenia naszego projektu inicjującego „Szlakiem Wisły z Krakowa do Gdańska – ekspedycja edukacyjna szansą rozwoju kreatywności naszych wychowanków”.
Wreszcie 7 października pobłogosławieni przez naszego proboszcza księdza Krzysztofa Kopcia ruszyliśmy przez całą Polskę nad Bałtyk. Po całym dniu jazdy zameldowaliśmy się w gdańskim schronisku. Wiedzieliśmy, że mamy napięty grafik zajęć. Nie przewidzieliśmy jednak, że przyjdzie nam walczyć z przeciwnościami losu: katarem, bólem gardła, a przede wszystkim z brakiem czasu.
Gimnazjaliści w ciągu kilku dni zwiedzili zabytki Gdańska, podziwiali panoramę miasta z wieży Katedry NMP, płynęli statkiem na Hel, byli w oceanarium w Gdyni oraz na okręcie ORP „Błyskawica”. Spacerowali po molo w Sopocie, oglądali organy i katedrę w Oliwie, byli w Galerii Bałtyckiej, pod pomnikiem Trzech Krzyży i na Westerplatte. A kiedy dzień chylił się ku końcowi spacerowali po nadmorskiej plaży szukając muszelek. Kulminacyjnym punktem wyprawy była prezentacja elementów folkloru góralskiego dla uczniów gimnazjum w Gdańsku. Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 6 w Gdańsku to placówka do której uczęszcza 1300 uczniów. Zajęcia prowadzi w niej 120 nauczycieli. Placówka jest całkowicie przystosowana do kształcenia uczniów niepełnosprawnych, posiada windy i wjazdy dla wózków inwalidzkich. Jest to szkoła integracyjna, zatem w każdej klasie uczniowie sprawni opiekują się niepełnosprawnymi kolegami.
Naszych wychowanków zachwyciły 3 sale gimnastyczne, jasne, przestrzenne korytarze i ogromna kubatura budynku. Gdańszczanie przygotowali naszym gimnazjalistom prawdziwy „chrzest morski”, zostaliśmy mianowani na marynarzy. Ale kiedy zabrzmiały góralskie nuty a dziewczyny i chłopaki zaczęli tańczyć „krzesanego” młodym gdańszczanom zakręciła się łza w oku. Potem Dorota Król opowiedziała gawędę, a zespół zaśpiewał nasze przyśpiewki. Dyrektor gimnazjum w Gdańsku mgr Paweł Zaremba nie krył swojego wzruszenia kiedy przyjmował od naszych wychowanków makatkę z haftem kaszubskim. Gratulował naszemu zespołowi występu i zaproponował, żeby górale przenieśli się do jego gimnazjum.

Mgr Kinga Jagła - Tokarska
Mgr Renata Mozgowiec – koordynator projektu